reklama

Sedieť a čakať – naozaj je to cesta k zamestnaniu?

Tesne po posledných voľbách na Slovensku koloval vtip o návšteve gréckeho prezidenta u nás. Po tom čo sa s ním stretli predstavitelia novovymenovanej vlády a ponúkli ho, ako tradične, chlebom a soľou a ukázali Devín, mu podľa ľudovej tvorivosti mali sľúbiť, že urobia všetko, aby sa v našich končinách cítil ako doma. Politikom sa občas stane, že zoberú podobnú srandu príliš vážne, a pre srandistov to skončí ako kedysi v Rusku, kde sa vraj Brežnev chválil, že zbiera vtipy o sebe. Keď sa ho spýtali - koľko ich už má, úprimne priznal - dva a pol gulagu. Tie časy už, chvalabohu, nežijeme. No aj tento vtip si súčasní mocní zobrali až príliš k srdcu. Prekvapujúco ich však nerozčúlil, ale inšpiroval. V tejto súvislosti si úprimne nie som istý, čo je horšie....Štát totiž, rovnako ako kedysi politici z peloponézskeho polostrova, začal prikrášľovať štatistiky, pre začiatok o počte nezamestnaných.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)

Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny totiž v júli, keď vďaka vypusteniu absolventov zo škôl čísla bežne stúpajú, zrazu z ničoho nič zmenilo metodiku a dlhodobo nezamestnaných, ktorí pomáhajú upratovať obce, ani študentov končiacich školy, ktorí napríklad popri evidencii na úrade práce dobrovoľníčia, už nevykazujú v oficiálnej štatistike ľudí bez práce. Takto bolo presunutých zhruba 5600 ľudí, a to už v júni. Vláda tak mohla hrdo hlásiť pokles nezamestnanosti, hoci ako informuje Národná banka Slovenska, tá v skutočnosti vzrástla o 0,2 percentuálneho bodu. Podobné kreatívne metódy, ako je dnes už známe, používali aj spomínaní Gréci, keď silou mocou chceli v roku 2001 euro. Tvrdili, že spĺňajú maastrichtské kritériá požadujúce len trojpercentný deficit verejných financií, no v skutočnosti mali zaťatú viac ako štyrikrát tak veľkú sekeru, keď ich dlh dosiahol neuveriteľných 12, 7 percenta HDP. Ktorýkoľvek grécky politik, za ktorého vlády sa toto dialo, sa tu teda naozaj pomaly, ale isto môže cítiť ako doma. Ale čo bežný rozmýšľajúci Slovák? Ústredie práce sa totiž, ako  vysvetľuje rozhodlo onú metodiku zmeniť preto, že dobrovoľník či drobný brigádnik nie je podľa nich  schopný okamžite nastúpiť do práce. To má teda správny nezamestnaný uchádzač podľa nich sedieť doma na zadku a čakať, kým si ho príležitosť nájde sama?

Súčasná hlava spomínaného kreatívneho úradu bola, mimochodom, pred siedmymi rokmi sama jedným číslom v štatistike ľudí bez práce a hrdo sa k tomu, podľa v médiách zverejneného životopisu hlási. Ako totiž vysvetľuje hovorca ústredia práce, „pán generálny riaditeľ považuje čas strávený v evidencii uchádzačov o zamestnanie za cennú životnú skúsenosť, ktorá mu umožnila spoznať procesy, ktoré v súčasnosti riadi, aj z druhej strany.“ Dokonca mu táto skúsenosť slúži vraj aj ako inšpirácia pri súčasnom remesle. Dotyčný pán sa totiž z evidencie nezamestnaných na úrade práce prepracoval počas vlád súčasného premiéra postupne až na jeho čelo. Pevne verím, že nie metódou, ktorú navrhuje dnešným absolventom.

 

Miroslav Mikolášik

Miroslav Mikolášik

Bloger 
  • Počet článkov:  109
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Manžel, otec štyroch detí. Tiež poslanec Európskeho parlamentu za KDH (www.kdh.sk), predseda skupiny pre bioetiku a ľudskú dôstojnosť v jeho najväčšej frakcii Európskej ľudovej strane, bývalý veľvyslanec Slovenska v Kanade, prezident občianskeho združenia DONUM VITAE. Zoznam autorových rubrík:  RodinaĽudský životPolitikaSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu