Koľko Kotlebov ešte táto vláda nechá vyrásť?

Autor: Miroslav Mikolášik | 26.11.2013 o 21:48 | (upravené 26.11.2013 o 22:06) Karma článku: 12,41 | Prečítané:  1477x

Keď krátko po voľbách vychádzala limuzína s ním z prezidentského paláca, z ničoho nič zastavila pri redaktorovi Markíza, a on z nej s úsmevom vystúpil, aby odpovedal na jeho otázky. Všetkým šokovaným, že ten, čo zastavil kvôli novinárovi auto, a ten, ktorý ešte pred štyrmi rokmi nazval médiá hyenami, je ten istý, sa poponáhľali sociológovi a politológovia vysvetliť, že Róbert Fico z roku 2012 nie je Róbert Fico z roku 2008. Naozaj?

Asi dve hodiny po skončení druhého kola regionálnych volieb v roku 2013 sa to ako správny odhad nejaví.  Stačilo, aby v Banskobystrickom samosprávnom kraji zvíťazil extrémista Marián Kotleba, a z toho polepšeného Róberta Fica je, zdá sa, zrazu znova ten pôvodný, ktorý má jasného vinníka - staré dobré médiá, ku ktorým tentokrát pridal aj pravicové strany. Ani jedni, ani druhí s extrémistom síce v druhom kole na rozdiel od jeho podpredsedu o hlasy voličov nebojovali, ale aj tak v tom majú prsty práve oni. Jasne teda určil, kto si má spytovať svedomie, a kto nie, a bohorovne vyhlásil, že nový banskobystrický župan nie je jeho problém.

Lenže bol zvolený radikál Kotleba, lebo o ňom médiá informovali? Alebo preto, že celá pravica verejne nepropagovala jeho protikandidáta a niektoré strany odporučili svojim sympatizantom nevoliť nikoho? Naozaj si premiér myslí, že tých sedemdesiatpäť percent ľudí, ktorí voliť nešli, sú pravičiari, čo poslúchli krajskú centrálu SDKÚ a celoslovenské predsedníctvo SaS? Ťažko, ale znie to tak oslobodzujúco. Teda oveľa lepšie, ako priznať si, že tých sedemdesiat percent nevoličov jednoducho odmietalo Kotlebove riešenia všetkých problémov metódou malého dvora a dlhého biča, ale zároveň vedelo, že tak, ako to bolo v kraji dovtedy, to ďalej nechcú. A z tých, čo hlasovať šli, bolo spokojných jednoducho menej ako tých, ktorí už majú plné zuby toho, že nemôžu kvôli kriminalite v noci na tmavú ulicu, lebo súčasná vláda tak stúpa rozpočtom obcí na krk, že si už nemôžu dovoliť ani svietiť. Majú plné zuby rečí o riešení nezamestnanosti, keď sú už desaťročia bez práce, odkázaní akurát na odchod za ňou do zahraničia. A môže ich šľak trafiť z toho, že kým ich obci škrtí vláda rozpočet, inej s primátorom či starostom v správnom straníckom tričku veľkoryso dohodí nejaký ten miliónik, ako naposledy na výjazdovom zasadaní kabinetu zadlženým Košiciam, nehovoriac o výlete straníckych poslankýň Národnej rady štátnym špeciálom do Ruska.  Že to stálo priveľa a v štátnej pokladni je teraz väčšia diera ako by chceli? Tak tým kriminalitou a chudobou ťažko skúšaným ľuďom zaveďme nové dane! Že sa podnikateľom až tak nedarí a z nízkych ziskov by boli aj nízke dane? Tak zdaňme aj stratu! Ničím iným ministrom financií navrhované kupovanie licencií podnikateľmi totiž nie. A keď sa pritom všetkom ešte mocní budú tváriť, že netušia, že čokoľvek nepríjemné zhora zhodia zastaví sa to v súlade s jediným bez výnimky platným zákonom, a to gravitačným, až na samom spodku - teda na tých najnižšie postavených, potom sa už vôbec nemajú právo diviť, že tí najzúfalejší zo zúfalých jednoducho volili toho, kto v médiách ukázal, že to aspoň tuší.  A to aj napriek tomu, že priznávajú, že vôbec nevedia o nijakom jeho pláne ako ich situáciu zmení.

Až teraz si to podčiarknime a sčítajme - ak predseda vlády tvrdí, že zvolenie radikála Mariána Kotlebu na čelo banskobystrickej župy nie je jeho problém, vlastne vyhlasuje, že ním nie sú problémy obyčajných ľudí v tomto regióne, ktoré ich k tejto voľbe dohnali. A kruh sa uzatvára, takáto ignorancia mocných je totiž presne to, prečo bezmocní ľudia išli voliť práve jeho.

O to naliehavejšie znie otázka - koľko Kotlebov ešte táto vláda nechá vyrásť na vysoké funkcie, kým si to uvedomí a skôr než začne hľadať smietky v iných očiach, vytiahne brvno z vlastného?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

NKÚ sa na kauzu Evka nemusí pozrieť. Lajčáka podržali poslanci parlamentu

Za návrh, aby sa na financovanie predsedníctva pozrel Najvyšší kontrolný úrad nehlasoval ani jeden poslanec Smeru.

ŠPORT

Kuzminovej vyšiel návrat a skončila v prvej desiatke

Víťazkou druhého šprintu sezóny sa stala Laura Dahlmeierová.

SVET

Súdy extrémistom neškodia, bránia sa slobodou prejavu

Holandského politika za urážky Maročanov odsúdili bez trestu.


Už ste čítali?