Poletíme, poletíme...

Autor: Miroslav Mikolášik | 11.5.2012 o 8:48 | (upravené 11.5.2012 o 12:11) Karma článku: 12,19 | Prečítané:  348x

Už-už to vyzeralo, že si hlava nášho štátu bude musieť na najbližšie víkendové dni hľadať nový program. Odmietnutie pozvánky ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyča na summit na Jaltu väčšinou európskych štátnikov, ktoré znamenalo jeho následné zrušenie, ho zastihol doslova pri balení kufrov. A tak to mal dobre vymyslené - popodáva ruky, pofotí sa pred vlajkami, kde tu, čo-to jemne kriticky, taktne a nanajvýš diplomaticky utrúsi a podľa vlastných slov - pozrie si hokej. Nič viac a nič menej záväzné, nemal na rozdiel od litovskej prezidentky Dalie Grybauskaitovej, ktorá trvala na návšteve uväznenej expremiérky Júlie Tymošenkovej, na pláne. No Janukovyč sa zľutoval, zvolal zúžené stretnutie štyroch šéfov štátov a v Grasalkovičovom paláci sa môžu predsa len tešiť - tak predsa nasadneme do lietadla a za nimi poletíme, poletíme... Lebo ako sa nechal Ivan Gašparovič ústami svojho hovorcu počuť - Ukrajina je sused, s ktorým sa treba rozprávať.  

Otázkou však zostáva či slovenský prezident dokáže začať hovoriť aj o tom, že podľa marcovej správy Ukrajinskej Helsinskej skupiny pre ľudské práva, ktorú vypracovala spolu s tridsiatimi ďalšími ukrajinskými organizáciami, sa porušovanie základných práv a slobôd v ich krajine stále viac zintenzívňuje. Správa napríklad tvrdí, že približne štvrtina populácie ostáva pod hranicou chudoby, lebo štát sa zdráha vyplácať podporu celým skupinám obyvateľstva - ako sú napríklad likvidátori černobyľskej katastrofy či vojnové siroty pod zámienkou nutného šetrenia. A ich protesty im pomáhajú akurát dostať sa za mreže. Len za minulý rok represie postihli asi šesť desiatok občianskych aktivistov a novinárov, pričom proti polovici z nich bolo začaté trestné stíhanie. Navyše porušovanie práva na zhromažďovanie a združovanie bolo v roku 2011 podľa správy najvýraznejšie za posledné dvadsaťročie. No a smutným vyvrcholením sú kontroverzné procesy s expremiérkou Julijou Tymošenkovou a bývalým ministrom vnútra Jurijom Lucenkom, ktoré nazýva správa „výsmechom právneho systému". Väčšina predstaviteľov ukrajinskej justície v súčasnosti totiž úslužne plní priania mocných a sudcovia, ktorí sa náhodou „príkazom zvrchu" vzoprú, sú väčšinou odvolaní. Slovenský prezident však podľa médiami zverejnenej správy všetko vybavil jedným telefonátom, keď navrhol ukrajinskému kolegovi zmeniť trestný zákon a podľa slov hovorcu mu to Janukovyč hneď aj sľúbil. Bohužiaľ, vyššie citovaná správa Helsinskej skupiny konštatuje, že štátne úrady v tejto krajine za posledné dva roky na zlepšenie neutešeného stavu ľudských správ neurobili nič.

A tak sa obávam, že pre ľudské práva tieto a ďalšie slovensko-ukrajinské rozhovory a sľuby nebudú mať oveľa väčší význam ako keby obaja vrcholní politici prebrali len aktuálny priebeh hokejového šampionátu. Ale tak rád by som sa mýlil...

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Slovensko inú možnosť ako jadro Únie nemá, Fico to vie

Krajiny bez eura budú strácať vplyv, Slovensko začína v regióne viesť debatu o budúcnosti EÚ.

DOMOV

Plavčan urobil nezvyčajnú vec. Oznámil Kiskovi, kedy končí

Fico naťahovanie času nekomentoval.


Už ste čítali?