Vďaka Smeru máme vieru

Autor: Miroslav Mikolášik | 22.8.2013 o 13:39 | (upravené 22.8.2013 o 14:57) Karma článku: 14,17 | Prečítané:  967x

Riešenie sociálnych problémov je podľa prieskumu verejnej mienky zverejneného tento týždeň pre ľudí ten najdôležitejší bod v programoch politických strán. To, čo hľadali, väčšina Slovákov podľa výsledkov minuloročných parlamentných volieb našla jednoznačne v programe víťaza, ktorý sľuboval vrátiť istotu a vieru, že na Slovensku sa oplatí žiť aj pracovať. Po roku vládnutia však vyvstáva otázka - komu?

Situácia, v ktorej prišli súčasní mocní k vláde, bola podľa nich černejšia ako čierna. „Za jeden a pol roka pravicového vládnutia bol deštruovaný celý sociálny systém, čo narušilo istotu občanov pri riešení ich životných sociálnych udalostí, a to najmä rozpadom verejného zdravotníctva, znížením reálnych miezd, rastom nezamestnanosti, neriešenia problémov spojených s dlhodobou nezamestnanosťou, zhoršením ochrany zamestnancov,  atakďalej a atakďalej..." tvrdili.  Prešiel rok ich vlády a na konci onoho tmavého tunela vidno svetielko. Čo svetielko, žiaru! Námätkovo vyberme občana, ktorý havaroval 11. júna na rýchlostnej ceste R1 pri obci Pata. Okamžite po prepustení z nemocnice po zranení chrbtice sa dostal do Národného rehabilitačného centra v Kováčovej. O tom sa doteraz nikomu ani nesnívalo. Celkom určite za to v prípade tých ostatných mohol „rozpad verejného zdravotníctva", lebo to, že v prípade onoho promptného konania išlo o ministra práce sociálnych vecí a rodiny za SMER Jána Richtera bola podľa všetkých kompetentných len náhoda.

Poďme k ďalšiemu príkladu. Pred časom príjem istého občana bol ročne ani nie 178 000 korún, za vlaňajší rok to už bolo 31 422 eur (946 619 korún). A tak vláda jasne plní to, čo sľúbila - naozaj dáva všetkým 700 000 tisíc Slovákom, ktorí podľa štatistík žijú na hranici chudoby, na príklade tohto občana vieru, že zastavila pokles reálnej mzdy. Opäť sa dá predpokladať, že je len čistou náhodou, že si takto polepšil minister práce, sociálnych vecí a rodiny za SMER Ján Richter.

A takto by sme, v podstate, mohli ísť bod po bode. Trebárs taká nezamestnanosť - ešte na začiatku roka bola u nás najvyššia od mája 2004. Pravicová vláda, ako SMER odhalil totiž „neriešila problémy spojené s dlhodobou nezamestnanosťou". To Ficov kabinet ich už má prakticky vyriešenie - Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny zmenil metodiku jej evidovania a šup - hneď začala klesať.

Kým za jeden a pol roka pravicového vládnutia boli podľa SMERu „narušené istoty občanov SR s dosahom na kvalitu ich života", za ďalší rok a pol je kvalita života občanov SR úplne inde. A nepolepšil si len Ján Richter, ale aj iní občania - podľa majetkových priznaní medzi nimi bol napríklad aj minister financií Peter Kažimír. Preto je viac než logické, že práve títo dvaja páni rozdávajú rady ostatným.

Prvý začal financminister, ktorý všetkým občanom na hranici chudoby odkázal, že nie sú na tom zase až tak zle, lebo on by pokojne dokázal vyžiť aj z menej ako tristo eur na mesiac. Ale úprimne priznal, že to by nemohol mať ženu a dcéru. Okrem toho, že tí, čo tých tristo eur na živobytie mesačne naozaj dostávajú, nemajú právo na žiadne „ale" a ženy a deti z toho jednoducho uživiť musia bez diskusie, im, bohužiaľ, zatiaľ ani neponúkol svoj návod ako na to. Možno im však vylepšil minulý týždeň náladu druhý menovaný, ktorý tvrdí, že vyžiť sa dá aj z oveľa menej, a to z pätiny tejto sumy, ktorá vraj stačí na zabezpečenie základných životných podmienok - ako jedno teplé jedlo denne, nevyhnutné ošatenie a prístrešie. Ľudia s tromi stovkami na výplatnej páske mesačne, ktorí síce stále zostali štatisticky pod hranicou chudoby, sa museli okamžite začať cítiť ako boháči. Na nové hodinky ako minister dopravy Ján Počiatek síce ešte nejaký ten rok budú musieť robiť, potrebujú na ne totiž odložiť niečo vyše dvesto najbližších kompletných výplat, ale čert to ber. Najdôležitejšie je udržať sa a nekupovať vnučkám zbytočne drahé dary ku krstinám. Presne na ten účel mal vo vrecku v čase havárie sumu sedemtisíc eur minister práce. „Suma bola skutočne vyššia, vzhľadom na to, že som v tie dni zariaďoval veci okolo krstu svojej vnučky a súvisiacej rodinnej oslavy vrátane nejakých darov,"  vysvetlil a bol úprimne presvedčený, že sa Slovač jednoducho vcíti do jeho situácie. Mysliac si, že ju bežne zažívajú aj oni. Čo na tom, že aj keby ľudia v rimavskosobotskom okrese, ktorý kraľuje štatistikám s najvyššou nezamestnanosťou, predali rovno strechu nad hlavou, ešte stále by im to na krstiny na úrovni ministrovej vnučky nestačilo.   

Aby sme však boli spravodliví - treba uznať, že istota a viera, že na Slovensku sa oplatí žiť, tak ako to súčasná vládna strana sľubovala, sú naozaj vrátené. Akurát, že kým jedným bola vrátená istota, druhým len tá viera, že snáď možno raz. Ale verte, vždy je za čo ďakovať. Istý deväťdesiatročný starček sa dokonca vybral pred úrad vlády s transparentom, na ktorom bolo napísané: „Ďakujem pánom Richterovi a Kažimírovi za krásne detstvo!" Hovorcovi vlády to normálne nedalo, a tak sa ho vyšiel spýtať:
- „Počúvajte, ako to myslíte? Veď, keď ste vy boli dieťa, títo páni neboli ešte na svete!"
- „No, veď práve preto!"

Zatiaľ je to len vtip, ale dokedy?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Slovensko inú možnosť ako jadro Únie nemá, Fico to vie

Krajiny bez eura budú strácať vplyv, Slovensko začína v regióne viesť debatu o budúcnosti EÚ.

DOMOV

Plavčan urobil nezvyčajnú vec. Oznámil Kiskovi, kedy končí

Fico naťahovanie času nekomentoval.


Už ste čítali?