Prečo opäť nechávame eurofondom vypršať „dobu trvanlivosti“?

Autor: Miroslav Mikolášik | 29.8.2013 o 9:50 | (upravené 29.8.2013 o 10:12) Karma článku: 15,14 | Prečítané:  869x

Na facebooku sa pred časom objavil kreslený vtip, ktorý radil: „Naučte deti, čo sú dane - odhryznite im tretinu nanuku." Mimochodom, ak ho potom ešte priamo pred nimi vypľujete na chodník, jedným ťahom im ukážete aj to, čo je to šafárenie s nimi. Koniec-koncov, ono to vlastne nie je poučné len pre deti, ale aj pre dospelých, ktorí tak možno ľahšie dešifrujú najnovšiu informáciu z úradu vicepremiéra Ľubomíra Vážneho o pokutách za nesprávne čerpanie eurofondov. Aj minimálne sto miliónov eur na pokutu Bruselu za prechmaty vo využívaní európskych peňazí je totiž  jeden z dôvodov, prečo štát potrebuje zvyšovať dane a odvody a zaťažovať nimi aj na dohodu pár drobných zarábajúcich dôchodcov, študentov a mamičky na materskej dovolenke. Problémom onoho vtipu je len to, že nijako nepomáha vysvetliť, prečo nanuky berú tým, čo si ich poctivo kúpili, a nie tým, ktorí ich ukradli aj s mraziarenským autom. To by totiž zaujímalo nielen deti.

Vlastne s Vážneho rezortom súviseli hneď dve správy uplynulých dní. A v porovnaní s tou druhou, keby sme na to išli čisto matematicky, by tá o stomiliónovej pokute z toho mohla nakoniec vyjsť dokonca ako tá dobrá. Z druhej totiž vyplýva, že môžeme prísť dokonca o viac než miliardu, pretože ju z eurofondov nedokážeme včas vyčerpať. A nie preto, že by boli smerované do oblastí, kde nás topánka až tak netlačí. Naopak, väčšina je určená tam, kde máme otlak veľký ako republika. Až tridsať percent z tejto sumy totiž pripadá na operačné programy týkajúce sa vzdelávania,  výskumu a vývoja, ktoré spadajú pod ministerstvo školstva. Toho školstva, v ktorom nie je na platy učiteľov, a toho výskumu, ktorému hrozí hromadné prepúšťanie, po tom čo chce ministerstvo financií na Slovenskej akadémii vied ušetriť jedenásť miliónov.

Paradoxom je, že na ulici skončia stovky ľudí, ktorí robili výsledkami svojej práce Slovensku česť, aby štát mal na tých, ktorí mu robia hanbu. V minulosti sa totiž pri eurofondoch až príliš často postupovalo v duchu čierneho humoru typu - jeden  psychopat napustil jedom peniaze, ktoré následne daroval detským domovom. Zomrelo dvadsať úradníkov, dvaja starostovia a jeden minister. Deti neboli ohrozené... Za všetky prípady - smutne známy nástenkový tender z dielne národniarov, na ktorom si chceli firmy blízke ich predsedovi počas prvej Ficovej vlády polepšiť o stodvadsať miliónov, nás dostal napríklad až na stránky americkej tlače. Zverejniť informáciu o verejnej súťaži na neverejnom mieste je totiž  niečo, čo sa ani v krajine neobmedzených možností len tak nevidí.

Vedci sa teda možno poskladajú na prvú desatinu pokuty, ale ešte vždy treba hľadať deväť krát toľko. Žeby aj preto na včasné a správne čerpanie pridelených prostriedkov z únie nebol v školstve čas?

Nehovoriac o tom, že ďalšia tretina európskych peňazí, ktorým končí „doba trvanlivosti" mala smerovať na dobudovanie diaľnic a rýchlostných ciest, ktoré od Slovenska tak požadujú investori, aby prišli aj do regiónov, kde priemyselné parky zívajú prázdnotou a úrady práce praskajú vo švíkoch. No namiesto ich čerpania, vláda prázdne parky zapĺňa podplácaním zahraničných podnikateľov stimulmi z našich daní a úrady práce vyprázdňuje falšovaním štatistík nezamestnanosti.    

Už len nie je jasné, prečo teda predseda vlády tak bojoval o ďalšie dve miliardy navyše pre plánovacie obdobie 2014 - 2020 tvrdiac, že bez eurofondov Slovensko neprežije. Ak totiž s nimi bude naďalej nakladať ako doteraz, zdá sa, že neprežije skôr s nimi. Viac a ešte väčších pokút za ich tunelovanie nás totiž položí na lopatky.

A svet môže akurát ďalej krútiť hlavou - vyrobiť z ruky podanej na pomoc nášľapné míny by totiž celkom určite nedokázal ani Macgyver...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Slovensko inú možnosť ako jadro Únie nemá, Fico to vie

Krajiny bez eura budú strácať vplyv, Slovensko začína v regióne viesť debatu o budúcnosti EÚ.

DOMOV

Plavčan urobil nezvyčajnú vec. Oznámil Kiskovi, kedy končí

Fico naťahovanie času nekomentoval.


Už ste čítali?