reklama

Premiérove zlé a dobré čísla

Keď premiér Róbert Fico preberal v Poľsku cenu Človek roka 2012 pre severovýchodnú Európu tváril sa ako sa patrí - najskôr sa zdvorilo okúňal, že to nemuseli, ale potom sebavedomo pripustil, že keď už dali, tak sa vôbec nepomýlili, veď všetci vidia, že Slovensko pod jeho vedením je stabilná krajina a „že sme dokázali veľmi veľa, ak sa pozrieme na čísla, na fakty, tak si naozaj nevedieme zle." Tak sa teda na tie čísla a fakty pozrime. Ale oddelene.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)

Len čo premiér dokončil svoju ďakovnú reč, ponúkol Štatistický úrad naozaj optimistické čísla. Priemerná mesačná mzda zamestnanca na Slovensku sa v druhom štvrťroku tohto roka zvýšila o viac než tri percentá zo 789 na sumu 818 eur. Toľko čísla a teraz tie fakty - polepšili si najmä bankári, ktorí s vyše tisícpäťsto eurami predbehli dokonca aj informatikov, no na ľudí v službách, hotelierstve, umení a stavebníctve sa ušlo v hrubom plus-mínus päť stovák. Ale priemer je priemer. Aj keď do miestneho pohostinstva v ktorejkoľvek obci vstúpi miliardár Bill Gates, z každého prítomného sa razom stane milionár. V priemere, samozrejme - jednoducho sa sčíta majetok prítomných a vydelí sa ich počtom. To, že miliardy budú stále len a len na Gatesovom konte a zvyšok bude mať ako vždy len prievan v peňaženke a dvojmesačnú sekeru u krčmára, matematiku nezaujíma. Asi tak je to aj so štatistickým zvýšením priemerných platov na Slovensku.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Keď už sa štatistici dali do vydávania štatistík, hneď vzápätí zverejnili ďalšiu - a čuduj sa svete, zase dobrú. Priemerná výška starobného dôchodku za posledný rok stúpla o pätnásť eur, keď ten na konci augusta dosahoval až 390,04 eur. Muži tak dostávajú v priemere 442,03 eur a ženy 345,59 eur. Škoda, že zase tie čísla vyzerajú lepšie ako realita. V tej totiž žije aktuálne pod hranicou chudoby 369 tisíc seniorov, ktorí mesačne musia vyžiť z menej ako 346 eur, čo Štatistický úrad nedávno vyčíslil ako sumu hranice rizika chudoby.

Z oblakov dobrých čísel nás síce na tvrdú zem skoro zhodil rebríček konkurencieschopnosti, ktorý pred týždňom vydaloSvetové ekonomické fórum a na ktorom sme skončili na neslávnom 78. mieste za Vietnamom, Gruzínskom a Rumunskom, ale premiér sa nedal. Vyhlásil, že tieto čísla si nemáme všímať, lebo ich majú na svedomí neprajníci nášho stabilného Slovenska na čele s riaditeľom Podnikateľskej aliancie Róbertom Kičinom, ktorý podľa neho „od rána do večera nerobí nič iné, len búši do sociálno-demokratickej vlády. Ak takýto človek organizuje nejaký prieskum a pošle tieto čísla niekde ďalej, tak my týmto číslam nemôžeme veriť." Bodka. Z hľadiska premiéra. Z hľadiska bežného človeka však neodškriepiteľne v porovnaní s vlaňajškom ubudlo tridsaťtisíc pracovných miesto, pričom najviac nezamestnaných zanechal priemysel, a to až 24 percent. Podľa Národnej banky Slovenska totiž pokračoval pokles počtu zamestnancov najmä v malých podnikoch, ako aj živnostníkov.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Čert to ber, premiér si aj tak myslí, že „sme si tej krízy užili už dosť a konečne by sme sa mohli mať trochu lepšie." A je jedno, že zamestnávatelia varujú, že pokiaľ nebude slovenská ekonomika rásť aspoň o 3 až 4 percentá hrubého domáceho produktu za rok, tak sa budú nové pracovné miesta vytvárať len ťažko, pričom Medzinárodný menový fond to u nás nevidí ani na pätinu zo spomínaného potrebného rastu a na budúci rok ho predpokladá len vo výške 0,6 percenta. Mimochodom, medzi tým čo ho brzdí, je okrem nízkej vymožiteľnosť práva, neatraktívneho daňového systému a nepružného pracovného práva, ktoré má premiérova štátostrana na svedomí neodškriepiteľne, aj nízka kvalita vzdelania, kde si ďalší čierny bod plánuje uvažovaním ministra školstva o zrušení povinnej angličtiny na prvom stupni základných škôl dokonca ešte pripísať. Už len pár takýchto krokov a premiérova vízia o tom, že „by sme sa konečne mohli mať trochu lepšie" bude naozaj vyzerať len ako pokračovanie vtipnej glosy anonymného autora z internetu, podľa ktorej prišiel raz premiér na rokovanie vlády s dvoma papiermi. Vytiahol prvý a hovorí: „Tu sú vymenované opatrenia, ktoré keď schválime, budú sa mať ľudia dobre do konca života." Potom sa načiahol po druhý a dodal: „A tu je zoznam tých ľudí."

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Bohužiaľ, kým optimistické vyhliadky o raste životnej úrovne sú zatiaľ v nedohľadne, tento vtip, ako sa nechtiac ukázalo, sa stal realitou už teraz. Materiál, ktorý vláda pred pár dňami schválila, a prebrala ním na plecia stámiliónové straty z predaja plynu domácnostiam, vznikol totiž preukázateľne na počítači finančnej skupiny, s ktorou tento nevýhodný obchod urobila.

Mimochodom, klientelizmus je medzi príčinami poklesu atraktivity Slovenska podčiarknutý hneď dvakrát...

Miroslav Mikolášik

Miroslav Mikolášik

Bloger 
  • Počet článkov:  109
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Manžel, otec štyroch detí. Tiež poslanec Európskeho parlamentu za KDH (www.kdh.sk), predseda skupiny pre bioetiku a ľudskú dôstojnosť v jeho najväčšej frakcii Európskej ľudovej strane, bývalý veľvyslanec Slovenska v Kanade, prezident občianskeho združenia DONUM VITAE. Zoznam autorových rubrík:  RodinaĽudský životPolitikaSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

88 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Post Bellum SK

Post Bellum SK

75 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu