Dáme sa oklamať falošnými tónmi a opiť rožkom?

Autor: Miroslav Mikolášik | 20.9.2013 o 10:08 | (upravené 20.9.2013 o 16:45) Karma článku: 19,78 | Prečítané:  2090x

Po volebnom víťazstve socialistov Róberta Fica sa zdalo, že vládna loď má tak jasný SMER, že naraziť na plytčinu jej nemôže hroziť, ani keby globálne otepľovanie nabralo také obrátky, že by klesla hladina svetového vodstva o polovicu. A bác. Vládnym biznisom desaťročia, keď štát za šesťdesiat miliónov kúpil stratu osemdesiat miliónov ročne, a to získaním SPP späť do svojich rúk, sa riadne odrela o dno až nečakane začalo zatekať. No predseda vlády, a zrejme na jeho príkaz všetci, sa tvária, že žiadne diery nevidia. A k tomu namiesto priznania a naprávania škôd dal, podobne ako kedysi na Titaniku, akurát príkaz kapele hlasnejšie cestujúcim hrať do tanca, aby nepočuli hukot do vnútra sa valiacej vody. Dokonca sa sám rozhodol spievať sólo. Istota je istota.

A tak vo chvíli, keď sa už aj ten najväčší ignorant politiky na Slovensku zastavil a započúval do šušťania vodopádu informácií valiaceho sa na neho zo všetkých strán o tom, že štát ako stopercentný vlastník matky SPP súhlasil s prevzatím dlhu SPP a prevzal aj segment domácností, ktorý ročne zatína ďalšiu sekeru približne 80 miliónov eur, spustil predseda vlády svižný refrén, že keď chce Slovač lacný plyn, on mu ho jednoducho dá, nech to stojí čo to stojí, trálalala, trálalala, juchuchú... A  komukoľvek to na počkanie, rád zopakuje, ale len tam, kde tancujú, tak ako on píska. Ako minulú nedeľu v jedinej slovenskej spravodajskej televízii, kde sa rozhodli jeho sólo ničím nerušiť a dovolili mu v každých šiestich vetách z desiatich pravdu ohnúť podľa chuti. A tak sa ľud Boží slovenský dozvedel, že nie je nič lepšie ako mať SPP vo svojich rukách, lebo zlí zahraniční privatizéri sa na jeho kúpe iba nabalili, keď zinkasovali desaťnásobok toho, čo zaň dali. Francúzski a nemeckí akcionári pritom kúpili podiel v SPP v roku 2002 za 2,76 miliardy eur a v roku 2012 ho predali česko-slovenským oligarchom pod značkou EPH za 2,6 miliardy eur, čiže aj po započítaní dividend sa ich čistý zisk pohyboval maximálne na úrovni tri až 3,6 miliardy eur, čo má od desaťnásobku kúpnej ceny nekonečne ďaleko. Podobne bol Róbert Fico mimo nôt, aj keď vývoj cien plynu pre domácnosti počas svojej prvej vlády nazval „úplne stabilným". V skutočnosti ceny plynu pre domácnosti rástli aj vtedy. Ale prečo sa trápiť falošnými tónmi, keď ľudia aj tak tancujú a tlieskajú.

Aj keď sú aj takí, ktorí sa odmietajú nechať vtiahnuť do skoku, a namiesto toho si vydupávajú odpovede, dokedy vie tie nízke ceny plynu premiér  garantovať. Zrejme z potreby mať od nich pokoj na ďalšie skladby podľa vlastného výberu, v rozhovore pre Hospodárske noviny ten teda pripustil, že len rok. Bodka. Otázku „prečo?" sa už rozhodol odbiť osvedčeným refrénom trálala, la la la...

Keďže v parlamente, na pôde ktorého v uplynulých dňoch čelil pokusu opozície o odvolanie práve pre kauzu SPP, to chvalabohu zatiaľ o sóle jedenej strany nie je, aj keď tá premiérova má jednoznačne najväčší počet zboristov, náš sólista sa tam necítil pohodlne a odišiel tak skoro ako sa len dalo. A zboristov zobral so sebou. Keby celé dva dni, kým opozícia podávala svoje argumenty, nacvičovali nové pesničky podľa vlastných nôt, človek by to aj chápal, ale, že sa ako najistejšie ukázalo ich opiť, vyzerá podozrivo. Žeby zo strachu, že za triezva by aj sami odhalili falošné tóny svojho sólistu?

Sto fliaš od vína a rumu, ktoré v kontajneri pri poslaneckej ubytovni údajne našla upratovačka, na vládnych poslancov zjavne zabralo a svojho predsedu vlády bez problémov podržali.

Verím, že zvyšok Slovenska sa opiť nedá. A už vôbec nie rožkom.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Slovensko inú možnosť ako jadro Únie nemá, Fico to vie

Krajiny bez eura budú strácať vplyv, Slovensko začína v regióne viesť debatu o budúcnosti EÚ.

DOMOV

Plavčan urobil nezvyčajnú vec. Oznámil Kiskovi, kedy končí

Fico naťahovanie času nekomentoval.


Už ste čítali?