Koľko Kotlebov ešte táto vláda nechá vyrásť?

Autor: Miroslav Mikolášik | 26.11.2013 o 21:48 | (upravené 26.11.2013 o 22:06) Karma článku: 12,41 | Prečítané:  1493x

Keď krátko po voľbách vychádzala limuzína s ním z prezidentského paláca, z ničoho nič zastavila pri redaktorovi Markíza, a on z nej s úsmevom vystúpil, aby odpovedal na jeho otázky. Všetkým šokovaným, že ten, čo zastavil kvôli novinárovi auto, a ten, ktorý ešte pred štyrmi rokmi nazval médiá hyenami, je ten istý, sa poponáhľali sociológovi a politológovia vysvetliť, že Róbert Fico z roku 2012 nie je Róbert Fico z roku 2008. Naozaj?

Asi dve hodiny po skončení druhého kola regionálnych volieb v roku 2013 sa to ako správny odhad nejaví.  Stačilo, aby v Banskobystrickom samosprávnom kraji zvíťazil extrémista Marián Kotleba, a z toho polepšeného Róberta Fica je, zdá sa, zrazu znova ten pôvodný, ktorý má jasného vinníka - staré dobré médiá, ku ktorým tentokrát pridal aj pravicové strany. Ani jedni, ani druhí s extrémistom síce v druhom kole na rozdiel od jeho podpredsedu o hlasy voličov nebojovali, ale aj tak v tom majú prsty práve oni. Jasne teda určil, kto si má spytovať svedomie, a kto nie, a bohorovne vyhlásil, že nový banskobystrický župan nie je jeho problém.

Lenže bol zvolený radikál Kotleba, lebo o ňom médiá informovali? Alebo preto, že celá pravica verejne nepropagovala jeho protikandidáta a niektoré strany odporučili svojim sympatizantom nevoliť nikoho? Naozaj si premiér myslí, že tých sedemdesiatpäť percent ľudí, ktorí voliť nešli, sú pravičiari, čo poslúchli krajskú centrálu SDKÚ a celoslovenské predsedníctvo SaS? Ťažko, ale znie to tak oslobodzujúco. Teda oveľa lepšie, ako priznať si, že tých sedemdesiat percent nevoličov jednoducho odmietalo Kotlebove riešenia všetkých problémov metódou malého dvora a dlhého biča, ale zároveň vedelo, že tak, ako to bolo v kraji dovtedy, to ďalej nechcú. A z tých, čo hlasovať šli, bolo spokojných jednoducho menej ako tých, ktorí už majú plné zuby toho, že nemôžu kvôli kriminalite v noci na tmavú ulicu, lebo súčasná vláda tak stúpa rozpočtom obcí na krk, že si už nemôžu dovoliť ani svietiť. Majú plné zuby rečí o riešení nezamestnanosti, keď sú už desaťročia bez práce, odkázaní akurát na odchod za ňou do zahraničia. A môže ich šľak trafiť z toho, že kým ich obci škrtí vláda rozpočet, inej s primátorom či starostom v správnom straníckom tričku veľkoryso dohodí nejaký ten miliónik, ako naposledy na výjazdovom zasadaní kabinetu zadlženým Košiciam, nehovoriac o výlete straníckych poslankýň Národnej rady štátnym špeciálom do Ruska.  Že to stálo priveľa a v štátnej pokladni je teraz väčšia diera ako by chceli? Tak tým kriminalitou a chudobou ťažko skúšaným ľuďom zaveďme nové dane! Že sa podnikateľom až tak nedarí a z nízkych ziskov by boli aj nízke dane? Tak zdaňme aj stratu! Ničím iným ministrom financií navrhované kupovanie licencií podnikateľmi totiž nie. A keď sa pritom všetkom ešte mocní budú tváriť, že netušia, že čokoľvek nepríjemné zhora zhodia zastaví sa to v súlade s jediným bez výnimky platným zákonom, a to gravitačným, až na samom spodku - teda na tých najnižšie postavených, potom sa už vôbec nemajú právo diviť, že tí najzúfalejší zo zúfalých jednoducho volili toho, kto v médiách ukázal, že to aspoň tuší.  A to aj napriek tomu, že priznávajú, že vôbec nevedia o nijakom jeho pláne ako ich situáciu zmení.

Až teraz si to podčiarknime a sčítajme - ak predseda vlády tvrdí, že zvolenie radikála Mariána Kotlebu na čelo banskobystrickej župy nie je jeho problém, vlastne vyhlasuje, že ním nie sú problémy obyčajných ľudí v tomto regióne, ktoré ich k tejto voľbe dohnali. A kruh sa uzatvára, takáto ignorancia mocných je totiž presne to, prečo bezmocní ľudia išli voliť práve jeho.

O to naliehavejšie znie otázka - koľko Kotlebov ešte táto vláda nechá vyrásť na vysoké funkcie, kým si to uvedomí a skôr než začne hľadať smietky v iných očiach, vytiahne brvno z vlastného?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Slovensko inú možnosť ako jadro Únie nemá, Fico to vie

Krajiny bez eura budú strácať vplyv, Slovensko začína v regióne viesť debatu o budúcnosti EÚ.

DOMOV

Plavčan urobil nezvyčajnú vec. Oznámil Kiskovi, kedy končí

Fico naťahovanie času nekomentoval.


Už ste čítali?