Takto dobehnúť národ nevie hocikto...

Autor: Miroslav Mikolášik | 16.1.2014 o 20:36 | (upravené 16.1.2014 o 20:45) Karma článku: 17,15 | Prečítané:  2824x

"Na konci druhého roku vládnutia musíme odpovedať našim voličom, či sme naplnili naše posolstvo, podľa ktorého si ľudia aj v kríze zaslúžia istoty,"  naplánoval si verejne predseda vlády. Nebýva zvykom, že by sa opozičný politik ponáhľal pomáhať vládnemu, ale sme predsa ľudia. Prečo mu neposkytnúť aspoň taký menší súhrn výsledkov jeho vlády jednej strany. A keď nie rovno jemu, tak aspoň ľuďom. K akým istotám sa to teda v kríze dostali..?

Istota prvá - Povinnosť platiť dane je už na úrovni istoty smrti. Tak ako musia všetci zomrieť, tak všetci podnikatelia musia aj platiť dane. A je úplne jedno, že nič nezarobili či dokonca prerobili aj vlastné gate. Najmenej 480 eur musia mať rok čo rok pre štát pripravených aj keby mali chodiť do Rakúska predávať krvnú plazmu. Oslobodiť ich od toho môže jedine ak jedna istota predbehne druhú, a síce smrť príde skôr ako 31. marec.  Čo je pravdepodobné. Národná banka vo svojej najnovšej analýze totiž otvorene predpovedá, že umieračik vďaka daňovým licenciám zaznie tisíckam firiem.

Istota druhá - Štatistiky síce jasne hovoria, že kým v treťom štvrťroku 2012 pracovalo na Slovensku 2,342 milióna ľudí, tak koncom vlaňajšieho  to bolo už len 2,334 milióna, premiér sa však aj tak chváli poklesom v evidencii nezamestnaných o bezmála 36-tisíc ľudí. Evidovaní už asi nie sú, keďže zmizli zo štatistík, ale zamestnaní podľa vyššie uvedeného faktu zjavne tiež nie. Jediné vysvetlenie tejto diskrepancie je vo Ficovom priznaní, že „keďže chodí po krajine 22 rokov, nemusí čítať štatistiky." Podnikatelia totiž upozorňujú, že na to, aby sa nezamestnanosť znižovala naozaj zamestnávaním ľudí, by vláda musela spružniť Zákonník práce, ktorý sama „znespružnila", znížiť odvody, ktoré zvýšila, znížiť administratívnu záťaž, ku ktorej prispela a zlepší vymožiteľnosť práva. Ak teda nezamestnanosť bude napriek všetkým predpokladom odborníkov na Slovensku klesať s pravdepodobnosťou blížiacou sa k istote to pri takomto prístupe nebude tým, že vláda spravila ohybnejším trh práce, ale len evidenciu nezamestnaných.

Istota tretia - K tomu, aby významný pokles ľudí bez práce nenastal, chce však podľa posledne medializovaných úmyslov stoj, čo stoj prispieť aj minister školstva Dušan Čaplovič. Z mladých ľudí by totiž mal namiesto intelektuálov radšej chovateľov oviec, rybárov či umeleckých keramikárov, pretože presne tieto odbory sa chystá finančne štedrejšie podporovať. Keďže však záujem o podobných odborníkov v ponukách práce nenájdete a všetky personálne agentúry hlásia dlhodobo záujem skôr o absolventov IT technológii a strojárskych odborov, ktoré však medzi Čaplovičom preferovanými odbormi nie sú, je celkom isté, že v prípade nadchnutia sa pre ministrovu víziu, budete mať aj vy doma nejakého dlhodobo nezamestnaného, ktorého budete musieť živiť dlhšie ako ste predpokladali. Finančne sa na to teda treba pripraviť a hlavne nezabudnite úradom v útlom veku hlásiť, kde ho máte, pretože...

...istota štvrtá - Podľa novely zákona o prídavku na dieťa, bude rodič povinný oznámiť úradom od troch rokov veku dieťaťa do šiestich, kto a kde sa o jeho potomka stará, ako aj všetky zmeny toho, kto a kde sa o neho stará. Nieže ho babička z Kynceľovej len tak bez vedomia úradov odovzdá starej mame z Dolnej Maríkovej. To vám štát hneď škrtne 23 eur prídavkov na deti, ktoré  vám v tomto roku veľkoryso zvýšil o 42 centov.

Istota piata - Môžete si byť istí, že vaše aj zo straty odvedené dane, prípadne odobraté prídavky na deti vláda použije na niečo rovnako neprehliadnuteľné a impozantné ako to bolo doteraz. Napríklad v prípade cyklotrónového centra, do ktorého vrazila plus mínus sto miliónov eur, hoci z neho nikdy nič nebolo. Túto mačku vo vreci, ktorú nám prisľúbili ešte za Mečiara Rusi v rámci deblokáciií dlhu, čo v roku 2009 novou zmluvou s nimi požehnal aj Ficov minister Jahnátek, sa síce vládny kabinet v týchto dňoch rozhodol aspoň niekomu „streliť", ale aj keby sa to podarilo, takto prešustrované dane vám určite nevrátia.

Takže podčiarknuté a zhrnuté - aj keď ja v žiadnom prípade nechcem žiadnemu trénerovi v žiadnom športe hovoriť do nominácie na žiadnu olympiádu, neviem či by predsa len nestálo za zváženie prehodnotiť vybraných reprezentantov v bežeckých disciplínach - takto dobehnúť päť miliónov ľudí totiž nevie hocikto...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Slovensko inú možnosť ako jadro Únie nemá, Fico to vie

Krajiny bez eura budú strácať vplyv, Slovensko začína v regióne viesť debatu o budúcnosti EÚ.

DOMOV

Plavčan urobil nezvyčajnú vec. Oznámil Kiskovi, kedy končí

Fico naťahovanie času nekomentoval.


Už ste čítali?