Pál Csáky ako hrdina Hviezdoslavovej básne?

Autor: Miroslav Mikolášik | 17.7.2014 o 0:00 | (upravené 17.7.2014 o 23:18) Karma článku: 4,72 | Prečítané:  453x

Ak európski voliči poslali do Bruselu najviac poslancov spomedzi ľudovcov a kresťanských demokratov, je logické, aby sa predsedom Európskeho parlamentu stal moslim? Ak má Slovenská republika v europarlamente trinásť mandátov, je normálne aby jeden z na Slovensku zvolených zástupcov ľudu posilnil rady politickej strany z Maďarska? Demokracia, ako je všeobecne známe, má svoje muchy, ale ako hovorí Tomáš Garrigue Masaryk: "Má-li demokracie své nedostatky, musíme překonávat ty nedostatky, ne překonávat demokracii." Spomínané kroky na pôde europarlamentu však nevyzerajú na to, že by daní politici považovali hlas ľudu za hlas Boží... Naopak, s výsledkami demokratických slobodných volieb si bez zábran robia čo chcú.

Europoslanec za Stranu maďarskej komunity Pál Csáky, ktorý si bruselskú kanceláriu vybral medzi poslancami za Maďarskú republiku to vysvetľuje ako obyčajnú realitnú záležitosť. Kým medzi Slovákmi by dostal len dve miestnosti, prechod medzi južných susedov mu priniesol výhodu kancelárie s troma miestnosťami. A ako bonus susedia pridali aj podpredsednícku stoličku v Petičnom výbore Európskeho parlamentu, ktorú mal inak obsadiť reprezentant maďarskej strany Fidesz. Jedno slovenské príslovie síce hovorí, keď dávajú, ber..., iné však upozorňuje, že zadarmo ani sliepka nehrabe. Takže otázka znie, kto a čím zaplatí za výhody europoslanca Csákyho...? Celé Slovensko? Nechcený naznak odpovede poskytuje fakt, že hoci sa Pál Csáky ako kandidát na europoslanca dušoval, že ide bojovať za ekonomické pozdvihnutie južných a východných okresov Slovenska, kde žijú tak občania maďarskej, ako aj slovenskej národnosti, ako prvá aktivita z jeho strany bol nakoniec medializovaný návrh autonómie, ktorý čoskoro predstaví... Je to len náhoda?V situácii, v ktorej sa na začiatku svojho prvého volebného obdobia v Európskom parlamente ocitol Pál Csáky, bolo v dejinách Slovenska už množstvo našincov. Nejedného, povedané slovami Pavla Országa Hviezdoslava,  "kedys’ zvádzal svet," a provokoval otázkou - "máš krídla, známe, — no máš ich var’ k letku?"  Dokonca nie je ani prvý, kto na zvádzanie prikývol, a vzápäti  prudko postúpil v kariére akoby mu naozaj vymenili krídla. No práve mnohí takí dali vzniknúť ďalšej slovenskej múdrosti, a to o vysokom skákaní a nízkom padaní. A história Slovenska ukazuje, že žiadne terno to nakoniec nebolo ani pre druhú stranu. "...vy chceli ste, by stromček uschnul nahý, zhrýzť stržeň jeho, podryť korene; no prerástol lesť, plný sily, váhy, košatý šumí z tých čias nadšene!" konštatuje Hviezdoslav. K slovám básnika prakticky niet čo dodať. Maximálne to, že omnoho praktickejšie je poučiť sa na chybách iných, ako doraziť sa na svojich vlastných...
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Lunter: Nikdy som nepovedal, že mamu vyliečili len zdravé potraviny

Článok na webe firmy kandidáta na župana vysvetľuje jej vznik tým, že vďaka zdravej strave sa jeho mama dostala z rakoviny.

ŠPORT

Kohút si priznal chybu, Cígerovi sa ospravedlnil. Ten to neprijal

Tréner reprezentácie a šéf zväzu spolu diskutovali.


Už ste čítali?