reklama

Dieťa ako lego pre vedcov

Už rímsky antický básnik Horatius vedel, že na všetko jestvuje spôsob, aj keď dnešná veda si myslí, že na to prišla ona. On však prišiel už pred stáročiami aj na to, že všetko má svoje hranice. Ale toto ešte dnešnej vede stále nedošlo. Možnosť zahrať sa na Boha a vytvoriť si človeka na vlastný obraz ju láka už od chvíle, keď prvýkrát nahlas zabečala naklonovaná ovca Dolly. S týmto nápadom však bola celosvetovo vypoklonkovaná preč. Ak si však niekto myslel, že za dverami jej chuť pustiť sa do klonovania pokorne sklopí uši, ukázalo sa, že bol naivný. Pred časom to totiž vyhodená dverami, skúsila cez okno, ktoré jej britskí zákonodarcovia v týchto dňoch osudovo otvorili v podobe povolenia vytvárať deti s tromi rodičmi. Presviedčajú pritom seba aj svet, že vpustili dovnútra len dobromyseľnú ovečku, ktorá nechce nič viac len pomôcť chorým ženám mať zdravé deti, a nie žiadneho vlka klonovača s úmyslom zahrávať sa s ľudskými životmi. V žiadnej správe o novej metóde totiž nechýba príbeh životom skúšanej Olívie, ktorá má problémy so sluchom a jedného dňa kvôli genetickej poruche, ktorú zdedila po mame, začne strácať aj zrak. Môže byť na pomoci Olívii a jej podobným ženám niečo zlé?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (32)

Ako upozorňujú mnohí v samotnej Británii, tým najdôležitejším je to, že Olívia a iné ženy s podobnými zdravotnými problémami sú len rukojemníčkami vedcov, ktorí chcú v skutočnosti niečo úplne iné, a to prelomiť, hoci takýmito drobnými krôčikmi, zákaz klonovania. V politickom a mediálnom boji, ich príbehy namiesto seba vystrkujú do prvej línie. Rátajú totiž s tým, že keď sa udrie na city, rozumu bežného recipienta sa už akosi protiví ísť proti srdcu a nekladie odpor v podobe spochybňujúcich otázok. Lenže tých je viac než dosť.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vedci, ktorí sa prezentujú, ako tí, ktorých ku tejto kontroverznej metóde nepriviedlo nič iné len starosť o život budúcich detí zriedkavými genetickými poruchami postihnutých žien, však s nimi v skutočnosti nijako citlivo zaobchádzať nemienia. Všetko totiž začína oplodnením dvoch vajíčok – ženinho a darkyninho spermiami otca. Vyvíjať sa začnú oba počaté životy, akoby sa mali oba narodiť. Ten druhý totiž netuší, že vznikol len na náhradné diely pre svojho nevlastného súrodenca a že ho čoskoro rozoberú, aby z neho vybrali pár mitochondrií. Ako tvrdia autori techniky, z embrya druhej matky použijú len jednu desatinu percenta, a tým jeho život skončí. Koniec koncov, po tom, čo majú súhlas parlamentu vo vrecku, už svoj čisto technický pohľad na život ani neskrývajú. Vedúca britskej zdravotnej služby Sally Daviesová, ktorá zákon pomáhala pretlačiť parlamentom, celú metódu otvorene opísala tak, že „nejde o nič iné, než o výmenu nefungujúcej batérie, ako v ktoromkoľvek inom stroji“. Nevadí, že nikto si kvôli novej batérii do jedných hodín nezaobstará ďalšie fungl nové, nevyberie ju z nich a nevyhodí ich... Propagátori techniky vytvárania embryí troch rodičov však tvrdia, že práve tento postup je prelomový nápad. Majú to vyskúšané. Na myšiach. Čo to spraví s deťmi?

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Podľa predsedu britskej vedeckej kontrolnej komisie profesora Andyho Greenfielda neexistuje žiadny spôsob ako zistiť vplyv tejto techniky na deti, ktoré ňou budú vytvorené, iba ju použiť. Inými slovami, musíme tomu podrobiť deti, ktoré nesúhlasili a ani nemôžu súhlasiť s tým, aby sa z nich stali pokusné králiky... Už teraz je vypísaná odmena päťsto libier pre každú darkyňu vajíčka, ktorá ho nechá použiť pri danej metóde, „králikom“ v ľudskej koži sa samozrejme neplatí... Naopak, mnohí vedci varujú, že to oni, prípadne ich potomkovia raz budú musieť za celý tento experiment zaplatiť. Tu totiž nejde o žiadnu transfúziu krvi či transplantáciu pečene, ale ako upozorňuje jeden z popredným výskumníkov plodnosti vo Veľkej Británii, lord Robert Winston „mitochondriálny prenos je genetickou modifikáciou a táto modifikácia sa dedí z generácie na generáciu“. 

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Na to, čo táto „výmena baterky“ spôsobí deťom detí vyrobených z troch rodičov si bude teda treba nejaké to desaťročie počkať. Mnohí preto už dnes varujú, že je veľmi pravdepodobné, že ten čas vedci, ktorí práve presadili prvý krok, využijú na ďalšie. Verejnosti zrejme poskytnú ďalší srdcedrásajúci príbeh, tento krát úbohého trpiaceho dieťaťa, ktoré nie je dosť pekné, múdre, športovo zdatné..., a preto sa mu nechce žiť. Vari nenecháme takto trpieť ďalšie deti? vyslovia tú magickú sugestívnu otázku, ktorá im už raz pomohla veci presadiť u politikov a po baterkách, ktorými nazvali mitochondrie, sa začnú v embryách vymieňať ďalšie a ďalšie gény, aby sa už nerodili „nepekné, nie dosť múdre športové drevá...“ Skrátka také medicínske lego.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

V tomto prípade však nepôjde o nevinnú hru, ale zneužitie medicíny na eugenické zahrávanie sa s ľudským životom... Ak tomu však priradíme zákonom status normálneho, ako sa bude spoločnosť o chvíľu pozerať na to, čo naozaj normálne je? Na dieťa splodené jednou ženou a jedným mužom z lásky a s láskou prijaté také, aké je? Najskôr možno len ako na nemoderné, potom nezodpovedné a nakoniec dokonca trestné... Veď kto to kedy videl – porodiť nedokonalé dieťa? Veľmi rýchlo sa nájde niekto, kto vyhlási, že kto také dieťa chce mať, mal by si napríklad jeho vzdelanie a zdravotnú starostlivosť platiť sám a nečakať solidaritu spoločnosti cez štátny rozpočet a povinné zdravotné poistenie...

Všetky režimy, ktoré sa o to pokúšali v minulosti sme odsúdili. Ak sa púšťame do toho istého len pod iným názvom a v opojení výdobytkami vedy, naozaj si myslíme, že skončíme inak?

Miroslav Mikolášik

Miroslav Mikolášik

Bloger 
  • Počet článkov:  109
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Manžel, otec štyroch detí. Tiež poslanec Európskeho parlamentu za KDH (www.kdh.sk), predseda skupiny pre bioetiku a ľudskú dôstojnosť v jeho najväčšej frakcii Európskej ľudovej strane, bývalý veľvyslanec Slovenska v Kanade, prezident občianskeho združenia DONUM VITAE. Zoznam autorových rubrík:  RodinaĽudský životPolitikaSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu