Vláda vraj začne robiť v prospech ľudí. Prečo až teraz?

Autor: Miroslav Mikolášik | 31.5.2015 o 23:03 | (upravené 7.6.2015 o 23:01) Karma článku: 9,86 | Prečítané:  1185x

Nedávno som si všimol  v novinách zaujímavé foto z regálu supermarketu. Vedľa seba naukladané akési napolitánky - jedny osemdesiatgramové a ďalšie rovnaké, len navyše s dvadsiatimi gramami a veľkým nápisom AKCIA + 20 % ZADARMO.  

Kúzlo tej fotky spočívalo v tom, že kým tie bez dvadsiatich gramov navyše stáli deväťdesiat centov,  tie v akcii s, podľa nápisu, ZADARMO pridanou váhou, o dvadsaťdeväť centov viac.  Zákazník tak okrem keksu dostal hneď možnosť poučiť sa - koľko vlastne stojí ZADARMO.

Spomenul som si na to, keď predseda vlády Róbert Fico prezentoval svoj ďalší sociálny balíček a odôvodňoval to tým, že „keď sa štátu darí, chce sa podeliť aj s občanmi“. Akurát, že peniaze v rozpočte nie sú peniazmi ani štátu, ani vlády, ale občanov. Ekonómovia totiž vypočítali, že z každej nami zarobenej tisíceurovky odvedieme štátu vyše šesťsto eur, a to cez desiatky daní a odvodov až po približne 1 500 rôznych druhov poplatkov. Čo sa týka daňovej záťaže pre firmy a podnikateľov, tá je na Slovensku 48,6 percentná, kým napríklad v Chorvátsku dávajú štátu podnikatelia z príjmu necelú pätinu. Štúdia Svetovej banky na základe toho zaradila Slovensko medzi krajiny s najvyšším daňovým zaťažením v našom regióne. Odvádzame totiž viac ako je celosvetový priemer. A to sú údaje za štatisticky uzatvorený vlaňajší rok. V tomto roku však štát ťahal z našich vreciek ďalšie peniaze, keď sa povinné minimálne odvody drobným živnostníkom v roku 2015 opäť zdvihli a vyšplhali už na 195 eur mesačne. K tomu mnohé profesie, medzi nimi napríklad lekárov, tohto roku vláda  prinútila nakúpiť si registračné pokladne a iným podnikateľom zase vyrúbila daň z existencie, keď si len za obyčajné právo jestvovať musia platiť najmenej štyristoosemdesiat eurovú daňovú licenciu. Ešte stále má niekto z premiérových balíčkov pocit, že sa cez ne s ním štát o niečo delí? Nie je to skôr naopak? My posielame veľké vagóny a naspäť dostávame akože ZADARMO malé balíčky, ktoré, ako logika vyplývajúca z daných štatistík jasne hovorí, sme si navyše dávno zaplatili.

Mimochodom, čo za to priemerný Slovák dostal? Napríklad nefungujúci projekt cyklotrónového centra, do ktorého sa, ako pred pár dňami priznal, minister školstva, vrazili „rádovo desiatky miliónov eur“ a teraz definitívne končí. K tomu niekoľko predražených medicínskych prístrojov, ktoré stihli byť zúčtované a zaplatené štátnymi nemocnicami súkromným firmám skôr než by ich mediálne haló okolo stoplo. A ako čerešničku na torte, pár krátkych úsekov diaľnic, ktoré si však každý z nás musel zaplatiť dvakrát. Raz zhotoviteľovi - Váhostavu a druhýkrát budeme musieť za ne vycálovať jeho dodávateľom, ktorých gigant nevyplatil. Vláda sa totiž chystá cez záručnú banku vykupovať ich pohľadávky za polovicu ich nominálnej hodnoty. A potom už len, takpovediac v (predvolebnej) akcii, tie balíčky... Spolu s nimi však na tlačovke, kde bol ohlásený druhý z nich, prišiel prekvapivo aj sľub všetkých sľubov: „Sme pripravení prijímať opatrenia, z ktorých ľudia budú mať prospech," vyhlásil totiž predseda slovenskej vlády.

V jeho slovách sa dá vidieť aj priznanie, že si sami uvedomujú, že doteraz tak nerobili. Český komentátor Tomáš Němeček totiž pri hodnotení práce Ficovho druhého kabinetu skonštatoval, že „ešte nikto, kto vládol tak dlho a s takou veľkou mocou, nezlepšil život ľudí na Slovensku tak málo.“ Sľub, že sú pripravení s tým začať, je teda fajn,  ale nie je to až po toľkých rokoch vládnutia trochu neskoro? Nemali opatrenia v prospech ľudí prijímať od prvého dňa v úrade? Alebo bol vtedy na rade niekto iný?

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Slovensko inú možnosť ako jadro Únie nemá, Fico to vie

Krajiny bez eura budú strácať vplyv, Slovensko začína v regióne viesť debatu o budúcnosti EÚ.

DOMOV

Plavčan urobil nezvyčajnú vec. Oznámil Kiskovi, kedy končí

Fico naťahovanie času nekomentoval.


Už ste čítali?