Budú dôchodky aj o pätnásť rokov, alebo sa počíta skôr s potopou?

Autor: Miroslav Mikolášik | 16.6.2015 o 11:39 | Karma článku: 7,42 | Prečítané:  1252x

Nedávno jeden slovenský novinár sprostredkoval svojim čitateľom veľmi poučnú reportáž, keď si na mesiac vyskúšal na vlastnej koži, aké je to byť slovenským dôchodcom. Všetko sa mu s ich obmedzeným príjmom v peňaženke zdalo drahé.  

Nevedel si ani predstaviť, že by z toho mohol vyžiť mesiac, keď pri pohľade na týždenný nákup bežného dôchodcu videl tak jeden a pol svojej bežnej večere. Hneď na to zhodou okolností médiá priniesli správu Európskej komisie, podľa ktorej si napriek tomu dnešní slovenskí penzisti môžu ešte gratulovať, lebo tí, ktorí odídu do dôchodku o pätnásť rokov, už nemusia dosiahnuť ani na hranicu chudoby. Kým totiž dnes dôchodca dostáva zhruba polovicu priemernej mzdy, už o pätnásť rokov to môže byť len tretina. Keďže Slovensko starne, pracujúcich nebude dosť, aby sa dokázali poskladať na lepšie penzie. Pre vládu strany, ktorá vyhrala vďaka sľubom svetlých zajtrajškov, to nebolo najlepšia správa pár mesiacov pred voľbami, a tak sa ju úradníci z ministerstva práce ponáhľali spochybniť a protestovali, že vovýpočte nie sú zahrnuté dôchodky z druhého piliera. „Akoby sme jeho význam v budúcnosti ignorovali,“ protestoval hovorca rezortu argumentom o dôležitosti druhého piliera. Prekvapivo toho istého, ktorý premiér nazval „podvodom na ľuďoch, čo neprinesie nikdy žiadne dôchodky.“ Keďže tieto vyhlásenia si absolútne protirečia, je jasné, že jedno z nich podvodom naozaj bude... Je ťažké zistiť ktoré?

Premiér tvrdil, že milión sporiteľov nemá v druhom pilieri čo hľadať, a preto už po štvrtýkrát otvoril jeho dvere – inými slovami chcel, aby ľudia z neho svoje vlastné peniaze zobrali a preniesli do štátnej Sociálnej poisťovne. Nakoniec tak urobilo plus-mínus stotisíc sporiteľov, ktorí tým štátnu kasu obdarovali podľa odhadov približne štyristo miliónmi. O toľko menej bude musieť TERAZ dať vláda na dieru, ktorá je v štátnom prvom pilieri dlhodobo, a zostane jej na predvolebné výdavky.

Kľúčovým slovíčkom celej situácie, ako to vyplýva aj z upozornenia Európskej komisie, je pritom práve slovo TERAZ. Z peňazí, ktoré TERAZ dali štátu tí, ktorí nemajú tesne pred dôchodkom a len podľahli propagande listov Sociálnej poisťovne, TERAZ vyplácaní nebudú. TERAZ z nich môže profitovať akurát stratégovia vládnej strany, ktorí marketingovo pripravujú vládne sociálne balíčky. Nie preto, že ekonomika TERAZ rastie, ale preto, že TERAZ sú voľby, takže TERAZ to má pre nich význam. TERAZ teda dostane podľa predbežného zoznamu Slovač jeden druh chleba, dva druhy mlieka a nejaké to čerstvé mäso s nižšou daňou – ako reálny výsledok opatrenia, ktoré sa na začiatku volalo bombasticky znížením DPH na základné potraviny. Možno vďaka tomu TERAZ vládna strana opäť vyhrá voľby, lenže Slováci budú žiť aj POTOM, keď počet ľudí starších ako 62 rokov stúpne zo súčasných sedemnásť percent na raz toľko a na jedného nepripadne ani celý jeden pracujúci... A čo vtedy?

Minister práce sociálnych vecí a rodiny večer v deň uzavretia druhého piliera v najsledovanejšej televízii priznal, že jeho deti to majú vyriešené aj na toto obdobie – zostali totiž v druhom pilieri. Prečo však nič nehovoril, keď zaznelo šéfovo vyhlásenie o podvode, z ktorého nikdy nič nebude, a mlčal aj potom, keď sa za štátne posielalo jeden a pol milióna listov zo Sociálnej poisťovne vedenej ďalším straníckym kolegom, kde sa síce so stopercentnou istotou podľa odborníkov dalo veriť len číslam strán, no intenzívne masírovali ľudí, aby dali druhému pilieru zbohom?

Lebo TERAZ ide o miesto na kandidátke do volieb, ktoré budú o trištvrte roka, a nie o to, čo bude o pätnásť či tridsať rokov? Skrátka teraz ide o nás! A čo bude po nás? Vyzerá to, že súčasní mocní operujú s možnosťou, že – potopa. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Slovensko inú možnosť ako jadro Únie nemá, Fico to vie

Krajiny bez eura budú strácať vplyv, Slovensko začína v regióne viesť debatu o budúcnosti EÚ.

DOMOV

Plavčan urobil nezvyčajnú vec. Oznámil Kiskovi, kedy končí

Fico naťahovanie času nekomentoval.


Už ste čítali?