Keď štát zakáže svedomie

Autor: Miroslav Mikolášik | 18.12.2016 o 12:34 | (upravené 27.1.2017 o 23:18) Karma článku: 5,30 | Prečítané:  1135x

Pred pár dňami zakázali vo Francúzsku vysielanie spotu, kde niekoľko mladých ľudí s Downovým syndrómom rozpráva matke, ktorá čaká postihnuté dievčatko, ako môže raz vyzerať život jej dcéry. 

A vysvetľujú jej, že môže byť rovnako šťastné ako ktokoľvek iný. Podľa francúzskej Štátnej rady však spot s usmievajúcimi sa deťmi s Downovým syndrómom  môže vyvolávať výčitky svedomia u žien, ktoré uvažujú o podstúpení potratu, prípadne sa rozhodli potrat podstúpiť v minulosti.

Okrem od sekulárneho štátu až prekvapujúco aktívneho úradného potvrdenia faktu, že potrat je naozaj skôr niečím proti svedomiu ako základným ľudským právom, ktoré sa z neho v poslednom čase snažia niektorí spraviť, toto rozhodnutie ukazuje postoj politikov k svedomiu ako takému. Už sa nebabrú – zavadzia! Citujúc Francúzov, skrátka „vo verejnom priestore vyrušuje“. A vôbec sa nemusíme vyvyšovať, že u nás sa toto nemôže stať. Už sa stalo...

Ideály sú sympatické, ale srdce musí ísť ruka v ruke s rozumom, poúčal predsa aj náš minister svoju bývalú mladú zamestnankyňu, ktorá najskôr jeho, a potom celé Slovensko upozornila na nehospodárne nakladanie s verejnými peniazmi, v čom on ale problém nevidel, keďže tu predsa žijeme, ako jej podľa jej vlastných slov diplomatickými eufemizmami vysvetľoval, „v istom nastavení“. Zjavne  dúfal, že to bude stačiť na to, aby pochopila realitu takú, aká tu po takmer desaťročí vlády SMERu jednoducho je. Nepochopila.

Keď jej následné vystúpenie na tlačovke vyvolalo škandál, vzal to teda do rúk sám premiér a tú realitu radšej predviedol rovno všetkým. Francúzskym delikátnym slovníkom, ani diplomatickými eufemizmami sa už ani nezdržiaval, jasne nikam neviedli, takže na rovinu – vy protislovenské špinavé prostitútky, do nášho predsedníctva sa kvôli akémusi svedomiu  nevŕta. A vôbec, nevŕta sa do ničoho, veď kto ste vy?  „Prepáčte, ja som predseda vlády. Nie sme tu na rovnakej úrovni,“ odkázal cez redaktora verejnoprávneho rozhlasu v podstate každému Slovákovi, ktorého peniaze spravujem v onom „istom nastavení“.   A to tak, že končia vo forme podozrivých vratiek DPH na účte podozrivo blízkeho podnikateľa, tak že sa to celé prejde, kým sa len dá, mlčaním, a keď už pred vyšetrovaním nie je kde uhnúť, tak  v tomto nastavení nie je problém u podozrivého bývať, ani s ním obchodovať, a zároveň ho (akože)vyšetrovať. V tomto „nastavení“  sa síce galavečer na predstavenie loga predsedníctva Slovenskej republiky v Rade Európskej únie za vyše dvestotisíc eur, organizovaný vraj len preto, „aby ľudia cítili, že majú byť na čo hrdí“, nápadne  podobá na snem najväčšej vládnej strany, ale správne nastavený minister samozrejme vôbec netuší prečo.

Pri tomto „nastavení“ môže svedomie naozaj akurát tak vyrušovať. Toto nastavenie – ja tebe, ty mne – totiž funguje naopak zásadne len bez neho. Akonáhle sa do hry dostane niekto, kto má problém po pracovnej dobe sa pozerať rodičom do očí, ako dotyčná mladá idealistka z rezortu diplomacie, logicky ho okamžite vykoľají. O to viac, ak sa ukáže, že hlas jej svedomia nie je len chvíľková mladícka nerozvážnosť, z ktorej ani po priateľskom dohovore ministra a prísľube iného miesta v jeho úrade „tvrdohlávková“ slečna nevyrástla.

Celkom určite preto možno čakať, že si mocní, poučení z jej prípadu, pre istotu v budúcnosti už podobne svedomité blchy do kožucha radšej púšťať nebudú. Ako totiž trefne skonštatoval nebohý legendárny básnik Jožo Urban: „Svedomie ťaží.  Preto ľudia bez svedomia zvyčajne dôjdu ďalej.“
Otázka je - kam? Lebo tam so sebou vlečú aj nás...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Kde sú všetci? Prečo sme ešte nenarazili na mimozemský život

Podľa hypotézy Veľkého filtra môže byť ľudstvo jednou z prvých civilizácií vo vesmíre.

KULTÚRA

Juliette Binoche pre SME: Láska? Všetci v nej robíme chybu

V novom filme hrá so Gérardom Depardieum, aj keď majú konflikt.


Už ste čítali?