O krave, ktorú treba vedieť dojiť, nie mať v posvätnej úcte

Autor: Miroslav Mikolášik | 17.10.2017 o 0:43 | Karma článku: 7,16 | Prečítané:  967x

Pred pár dňami premiér odôvodňoval ďalší schodkový návrhu rozpočtu tým, že nie sme v Indii a vyrovnaný rozpočet  nie je krava, ktorú treba mať v posvätnej úcte.

„Keď sa ekonomike darí, musíme tým ľuďom niečo dať, preto prichádza ďalší sociálny balík. Som sociálny demokrat, toto je moja politika,“ zdôraznil a človeku sa chtiac-nechtiac premietli jeho kroky z posledných dní.

Pred dvoma týždňami koaličná trojica naozaj napochodovala pred kamery tváriac sa ako dedo Mráz s výpravou a ohlasovala Slovákom, že pripravila pre nich sociálny balíček. Pritom tá mikulášska nálada nebola náhodná, potrebovali totiž vytvoriť tú správnu kulisu na to, aby ľud uveril, že to, čo preň pripravili, je darček...  Na jeho rozbaľovanie sa však nečakalo. Keď analytici poukázali napríklad na to, že ohlásený príspevok na migráciu za prácou je v podstate zahájením vyľudňovania niektorých častí stredného a východného Slovenska a že zo zvyšovania minimálnej mzdy bez úpravy nezdaniteľnej čiastky omnoho viac ako najslabšie zarábajúci získa na daniach a odvodoch štát, to už kamery pozerali úplne inde. Hlavný darca totiž už medzitým usporadúval tlačovky o „daňovom podvodníkovi“. Éter tak zaplnili silné a ešte silnejšie reči o etike od nie priamo eticky konajúcich protagonistov a už sa doň nezmestilo takmer nič iné. Napríklad ani informácia, že zvýšenou minimálna mzdou štát vytiahne od podnikateľov približne sedemdesiat miliónov, kým bežnému človeku zostane v peňaženke mesačne maximálne 29 eur a k tomu akurát dobrý pocit, že ich zamestnáva súkromný sektor, ktorý im minimálnu mzdu dať musí, a nie náš sociálny štát, ktorý im ju nedá, lebo svojich zamestnancov odmeňuje podľa tabuliek, a na zvyšovanie taríf v nich napriek bohatšej kase opäť kašle.

Sedemdesiat miliónov v rozpočte teda zostalo k dobru a napriek tomu je v mínuse? Tak ešte raz – prečo? Pre istotu som sa vrátil k premiérovmu odôvodneniu: „...som sociálny demokrat, a toto je moja politika!“

Okej, bolo mi jasné, že v tom čase bolo hlavne treba rátať s tým, že ich mal od štátu už sľúbených istý bratislavský právnik, s ktorým to takto dohodol bývalý poslanec Smeru sediaci už na stoličke šéfa štátnej akciovky MH Manažment, pričom ho pri tom nijako nevyrušil ani fakt, že mu za jediný kšeft  mienil dať viac ako je celkový odhadovaný majetok štvrtého najlepšieho právnika v USA. Takže, keď ho po zverejnení tejto škandalóznej sumy vysmiali aj vlastní a poslali zjednávať znova, logicky sa tváril víťazoslávne, keď ju nakoniec s oným advokátom znížili „len“ ročný rozpočet mesta Partizánske, čiže na niečo vyše  sedemnásť miliónov eur... 

Tento „úspešný zjednávač“ síce na svojej stoličke skončil, ale zdá sa, že spolu s ním aj znižovanie ceny. V rezorte hospodárstva to síce skúšajú ešte celé zrušiť cez vraj zbabranú, a tým neplatnú zmluvu, ale premiér nás už v podstate pripravuje na fakt, že z toho nič nebude, keď vyhlasuje, že „žiaľ, nie všetko čo je nechutné a nespravodlivé, je automaticky aj nezákonné“.

A ja až z týchto slov asi už konečne chápem, prečo tak skoro vyrovnaný rozpočet mať nebudeme, aj keď bude štát nenápadne ľuďom viac brať ako dávať – kým nechutnosti a nespravodlivosti straníckych nominantov nebudú trestné a trestané, jednoducho sa s nimi musí v štátnej kase rátať.  

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Threema je anonymná, ale prokurátori sú presvedčení, že správy sú od Kočnera

Policajti neprelomili šifrovanie, Tóth im odovzdal Kočnerov mobil.

Komentár šéfredaktorky

Nemôžu zo seba vyvrátiť Kočnera ako pokazené jedlo

Kočner nie je fikcia, nie je vymyslená Marvelovská figúrka.


Už ste čítali?